Menu

Czyszczenie dużych powierzchni maszynami do posadzek

4 lipca 2017 - Artykuły
Czyszczenie dużych powierzchni maszynami do posadzek

Codzienne sprzątanie dużych obiektów, takich jak hale widowiskowe czy sklepy wielkopowierzchniowe wymaga stosowania technologii maksymalnie podnoszących wydajność pracy. Nowe obiekty budowlane są projektowane od razu z uwzględnieniem możliwości technicznych, jakie mają maszyny czyszczące. Dotyczy to przede wszystkim posadzek, stanowiących największą powierzchnię do codziennego czyszczenia, w dodatku ulegającą systematycznemu i szybkiemu zabrudzeniu.

Klasyczne sprzątanie podłóg, przy użyciu mopa z wiadrem, najprawdopodobniej jeszcze przez długie lata będzie podstawową metodą czyszczenia posadzek w małych lub ciasnych pomieszczeniach. Oczywiste zalety sprzątania ręcznego, w tym przede wszystkim uniwersalność, sprawiają, że ludzkie ręce i oczy są niezastąpionymi narzędziami pracy przy sprzątaniu. Jednak w przypadku dużych powierzchni, szczególnie w obiektach handlowych, decydującym czynnikiem przy wyborze techniki sprzątania jest wydajność. Profesjonalne maszyny czyszczące do posadzek, tak zwane szorowarki, pozwalają bardzo znacząco skrócić czas potrzebny na wyczyszczenie posadzki w obiekcie.

Producenci maszyn czyszczących zazwyczaj oferują co najmniej kilka modeli, różniących się przede wszystkim wydajnością. Najmniejsze, przeznaczone do stosunkowo małych powierzchni, są bardzo podobne do polerek . Przeznaczone do ręcznej obsługi umożliwiają pracę na mokro. Są bardzo użyteczne tam, gdzie tradycyjny mop jest za mało wydajny. Proste w obsłudze i stosunkowo małe mogą być łatwo przenoszone między piętrami i nie wymagają żadnych kwalifikacji od obsługujących je osób. Większe urządzenia produkowane są w wersjach prowadzonych, czyli przemieszczanych siłą prowadzącej je osoby, lub samojezdnych, wyposażonych we własny układ napędowy. W zależności od potrzeb użytkownika mogą to być maszyny zasilane z sieci elektryczne przy pomocy przewodu elektrycznego, lub działające dzięki wbudowanym bateriom. Im większa maszyna, tym więcej funkcji może zrealizować, w tym również suszenie umytej powierzchni, ważne ze względu na ryzyko poślizgnięcia i upadku.

Maszyny czyszczące wykorzystują zazwyczaj jeden z dwóch systemów szorujących: tarczowy, lub rolkowy. Zwykle każdy producent ma własne preferencje dotyczące stosowanego rozwiązania. Z punktu widzenia użytkownika jest to o tyle istotne, że maszyny rolkowe są nieco bardziej skuteczne przy czyszczeniu podłóg tuż przy ścianach. Oba rozwiązania wykorzystują ten sam sposób usuwania zanieczyszczeń – są one odsysane do specjalnego zbiornika razem z wodą wykorzystywana do szorowania. Od pojemności tego zbiornika w znacznej mierze zależy wydajność maszyny, gdyż konieczność jego opróżnienia powoduje zazwyczaj przerwę w pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *