Dla administratorów budynków użytkowych bardzo istotną decyzją do podjęcia jest wybór sposobu utrzymywania czystości w zarządzanym obiekcie. Zazwyczaj do rozpatrzenia są dwie podstawowe opcje: zatrudnienie własnego personelu lub zwarcie umowy z wyspecjalizowana firmą sprzątającą. Nie ma reguły definitywnie rozstrzygającej, która forma realizacji zadania jest bardziej opłacalna, istnieją jednak wskazania odnośnie wymaganej wydajności sprzątania, które mogą wymusić stosowanie maszyn do sprzątania. Zazwyczaj wtedy bardziej opłacalne jest korzystanie z usług zewnętrznych, niż kupowanie własnego sprzętu.
Postaramy się w kilku słowach omówić przesłanki warte wzięcia pod uwagę na przykładzie obiektów handlowych o różnych powierzchniach użytkowych. Przede wszystkim weźmiemy pod uwagę rozmiary maszyn sprzątających w relacji do wielkości sklepu. W najmniejszych obiektach zwyczajowo stosuje się ręczne zmywanie przy pomocy mopa. Jest to technika pod każdym względem najprostsza, a zatem i najtańsza. Zarazem jednak wymaga sporo czasu, a efekty sprzątania często pozostawiają sporo do życzenia. Alternatywą dla ręcznego mopa jest szorowarka elektryczna, wyposażona w obrotową szczotkę i zasilana z sieci. Najmniejsze szorowarki ważą zaledwie kilkanaście kilogramów, są zatem łatwe do przemieszczania, a zajmują niewiele więcej miejsca niż wiadro z mopem. Prostota obsługi sprawia, że szorowarka do podłóg może być używana przez osoby, które zapoznały się z instrukcją. Nawet najprostsza szorowarka znacząco skraca czas sprzątania i podnosi jego efektywność, posadzka staje się czysta już po jednym przejściu. Wymiana szczotki na pad do polerowania umożliwia szybkie uzyskanie lśniącej powierzchni posadzki.
Im większy sklep, tym bardziej wskazane jest maksymalne skrócenie czasu sprzątania, co jest szczególnie ważne w obiektach całodobowych. W praktyce opcja sprzątania ręcznego dopuszczalna jest tylko jako zabieg doraźny, dla usunięcia miejscowych i nietypowych zabrudzeń, powstałych na skutek np. uszkodzenia opakowania. Maszyny sprzątające w dużych obiektach handlowych są widokiem codziennym, ze względu na szybką i cichą pracę oraz szeroki zakres funkcji, umożliwiających wykonywanie pracy w czasie otwarcia obiektu dla klientów. Zautomatyzowane maszyny czyszczące, prowadzone lub samojezdne, usuwają wszelkiego rodzaju zabrudzenia z posadzki, samoczynnie dozując czystą i odsysając brudną wodę oraz wycierają a nawet suszą czystą powierzchnię. Dzięki temu można po niej chodzić od razu po przejściu maszyny. Wydajność maszyn czyszczących sprawia, że jedna osoba może, w porównaniu z mopem, posprzątać w tym samym czasie wielokrotnie większą powierzchnię, w dodatku bardziej skutecznie i bez potrzeby zatrzymywania ruchu w uprzątanym rejonie.