Menu

Pranie dywanów i wykładzin odkurzaczem. Jak to działa?

5 sierpnia 2017 - Artykuły
Pranie dywanów i wykładzin odkurzaczem. Jak to działa?

Odkurzacze piorące znajdują się na wyposażeniu każdej profesjonalnej firmy sprzątającej. Ten stosunkowo nowy wynalazek coraz częściej można znaleźć jako element wyposażenia biur, hoteli, ale też mieszkań prywatnych. Popularność tego rodzaju odkurzacze zawdzięczają przede wszystkim miniaturyzacji, pozwalającej na budowaniu maszyn pralniczych w rozmiarach umożliwiających stosowanie wewnątrz małych nawet pomieszczeń. W zależności od potrzeb konkretnego użytkownika możliwe jest wybranie urządzenia o odpowiedniej wielkości, wydajności i cenie.

Zasada działania odkurzacza piorącego polega na spryskiwaniu czyszczonej powierzchni płynem ekstrakcyjnym, którym najczęściej jest wodny roztwór wydajnego środka pralniczego. Płyn ten, wydostający się z dysz spryskujących pod ciśnieniem wnika głęboko w strukturę materiału i zamienia się w pianę, unoszącą cząsteczki brudu. Ta sama nasadka urządzenia, w której umieszczone są dysze spryskujące jest równocześnie ssawą samego odkurzacza. Rozpuszczone i upłynnione zanieczyszczenia są niemal natychmiast odsysane do zbiornika, zanim piana zacznie wracać do stanu ciekłego i osiadać w głębokich warstwach wykładziny czy tkaniny.

W zależności od wielkości pranej powierzchni końcówki piorące odkurzacza mogą mieć od jednej do trzech dysz spryskujących. Najmniejsze stosowane są do prania tapicerki – zdecydowana większość myjni samochodowych korzysta z takich właśnie urządzeń do czyszczenia wnętrza samochodów.

Profesjonalne odkurzacze piorące mają znacznie większą ilość dodatkowych akcesoriów niż ich domowe odpowiedniki. Pozwalają również na bezpieczna pracę z szerszą paleta środków piorących oraz regulacje ustawień stosownie do rodzaju pranych materiałów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *