Menu

Sprzątanie dużych powierzchni specjalistycznymi maszynami

7 października 2017 - Artykuły
Sprzątanie dużych powierzchni specjalistycznymi maszynami

Codzienne sprzątanie jest z jednej strony czynnością prostą, z drugiej jednak trudną do zautomatyzowania. Różne rodzaje czyszczonych powierzchni oraz nieskończona niemalże liczba możliwych zabrudzeń sprawiają, że ludzka ręka i oko są bardzo trudne do zastąpienia. Każdy, kto kiedykolwiek wycierał kurze w swoim mieszkaniu wie, jak bardzo jest to czasochłonne zajęcie. Stąd też powszechne stosowanie odkurzaczy, stanowiących jeden z pierwszych zakupów sprzętu AGD do mieszkania. W przypadku dużych obiektów różnego rodzaju maszyny czyszczące stanowią nie tylko sposób na usprawnienie pracy, ale wręcz jedyny sposób jej odpowiednio szybkiego wykonania.

Stosunkowo najłatwiejsze jest czyszczenie podłóg, ze względu na wymiary i jednorodność powierzchni. Zazwyczaj w pomieszczeniach użytkowych powierzchnia podłogi wykańczana jest jednolicie na dużych obszarach, albo jako posadzka kamienna, ceramiczna czy drewniana przeznaczona do zmywania, albo jako wykładzina lub dywan, sprzątane na sucho. Dzięki temu mogą być stosowane specjalistyczne maszyny czyszczące, przeznaczone do odpowiedniej podłogi.
Do czyszczenia posadzek stosowane są maszyny noszące zbiorczą nazwę szorowarek. Szorowarki wyposażone są w zbiornik z płynem czyszczącym oraz napędzaną elektrycznie szczotkę. Jest to podstawowe wyposażenie, występujące w najmniejszych nawet modelach. Ich podstawową zaletą jest mobilność. Stosunkowo niewielki ciężar (poniżej 20 kilogramów) oraz małe wymiary zespołu czyszczącego pozwalają na pracę na schodach i ręczne przenoszenie. Prostota obsługi i niska cena są bardzo atrakcyjne dla niewielkich firm, czy nawet prywatnych domostw. Im większa szorowarka, tym więcej może mieć dodatkowych funkcjonalności. Najważniejsza z nich jest z pewnością funkcja odsysania zużytej wody. Przyśpiesza to wysychanie posadzki, podnosi jakość czyszczenia, a dzięki systemowi filtrów pozwala wielokrotnie używać tę samą wodę. Jest to bardzo duża oszczędność czasu, mniejsze koszty oraz dużo mniejsza ilość wytwarzanych odpadów. Kolejna zaleta dużych maszyn to wyposażenie w suszarki, pozwalające na bezpieczne chodzenie bez ryzyka poślizgnięcia, co w sklepach całodobowych jest bardzo istotne. Większe maszyny posiadają kilka zestawów tarcz lub rolek czyszczących umożliwiających zamiatanie, konserwację lub polerowanie posadzek. Są również modele zasilane bateriami, bez ciągnących się za nimi kabli zasilających.
Do sprzątania miękkich powierzchni stosowane są takie same urządzenia, jak w domu, czyli odkurzacze. Oczywiście odpowiednio większe. Właściwie powinniśmy mówić, że to przemysłowe urządzenia zostały zmniejszone na potrzeby gospodarstwa domowego, gdyż taki właśnie był kierunek ewolucji odkurzaczy. O wydajności odkurzacza decydują nie tyle jego rozmiary, ile moc systemu ssącego i pojemność worka na kurz. Coraz częściej w budynkach instalowane są centralne odkurzacze do których połączone są specjalne gniazda w każdym pomieszczeniu. Takie systemy są znacznie wydajniejsze niż przenośne urządzenia, a przy tym praktycznie bezgłośne.
Pomijając najprostsze modele odkurzacze przemysłowe są przystosowane do pracy na mokro. Mogą zarówno zbierać wodę z powierzchni, jak i prać dywany czy wykładziny przy pomocy specjalnych dodatków czyszczących. Zazwyczaj wykorzystywany w nich jest filtr wodny, bardziej skuteczny, niż filtracja mechaniczna, dodatkowo nawilżający powietrze w czyszczonych pomieszczeniach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *