Menu

Zamiatarka, czyli samoczynna miotła z szufelką

14 września 2017 - Artykuły
Zamiatarka, czyli samoczynna miotła z szufelką

Wiele obiektów handlowych czy użytkowych, do których należą alejki dojazdowe, parkingi czy chodniki musi sprostać obowiązkowi utrzymania tego terenu w należytej czystości. Pomijając wymogi estetyczne, mające wpływ na ocenę marki czy instytucji jest to również obowiązek formalny, egzekwowany przez służby miejskie. Różne instytucje w różny sposób rozwiązują ten problem. Wykorzystują tzw. siły własne lub zlecają utrzymanie czystości firmie zewnętrznej, prywatnej lub komunalnej.

Profesjonalne firmy sprzątające bardzo często wykorzystują zamiatarki, czyli specjalistyczne maszyny czyszczące przeznaczone do sprzątania dużych, silnie zanieczyszczonych obszarów. Są one oferowane w kilku podstawowych wersjach, różniących się wydajnością i sposobem obsługi.

Najmniejsze urządzenia, zamiatarki prowadzone, to w praktyce zmechanizowana miotła z szufelką, wyręczająca pracownika od uciążliwe pracy fizycznej. Maszyny takie wyposażone są obrotową szczotkę zamiatającą, napędzaną silnikiem elektryczny, która zgarnia zanieczyszczenia do zbiornika. Takie maszyny najlepiej sprawdzają się tam, gdzie najczęściej gromadzą się zanieczyszczenia, czyli przy krawężnikach i przy studzienkach odpływowych.

Większe urządzenia posiadają już napęd spalinowy, umożliwiający długotrwałą pracę na większych obszarach. Sinik napędza nie tylko zestaw szczotek, ale przede wszystkim układ jezdny samej maszyny czyszczącej. Jest to konieczne, ze względu na dużą pojemność zbiornika na śmieci, który w miarę wypełniania staje się zbyt ciężki, aby maszyna mogła być pchana ręcznie.

Największe zamiatarki to urządzenia samojezdne, wykorzystywane zazwyczaj przez zakłady komunalne utrzymujące czystość ulic i chodników. W zastosowaniach na mniejszą skalę często wykorzystywane są specjalne agregaty do zamiatania montowane na ogrodowych traktorkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *